Ve dnech 18. a 19. dubna proběhly na naší škole projektové dny, na které si předmětové komise přichystaly mnoho zajímavých akcí.

 

projektove dny 2023 (1)

Hororové dny v Domaslavi

Jak zkrotit audiovizuální techniku, vybrat správný úhel pro kameru, připravit scénu, kostýmy i líčení si vyzkoušeli žáci na workshopu v Domaslavi. Ze záběrů vznikne krátký hororový film inspirovaný dílem J. Švankmajera.

 

projektove dny 2023 (10)

Latinské tance

Jak se tančí Bachata a Salsa ukázala našim žákům profesionální lektorka Jana Kučerová z tanečního studia „Tanec v Plzni“. Dvoudenní kurz ukázal, že naučit se kroky sice nemusí být jednoduché, ale že tanec je zábava i skvělé cvičení.

 

projektove dny 2023 (2)

Sportovní den ve Škodalandu

Žáci, kteří mají rádi pohyb, měli možnost vyrazit s našimi pedagogy do Škodalandu. K dispozici byla různorodá hřiště, dráhy na minigolf i kolečkové brusle a mnoho dalšího.  

 

projektove dny 2023 (3)

Burn Fighters

O tom, jaký je život s popáleninami a jizvami, vyprávěla jedna ze zakladatelek projektu Burn Fighters. Martina, které bylo 25, když utrpěla popáleniny na 30 % těla se dodnes potýká s následky. Poutavá přednáška se silným příběhem byla zaměřená také na to, jak reagovat, když se v našem okolí někdo popálí, jak ošetřit popáleninu podle závažnosti i podle toho, co ji způsobilo.

 

projektove dny 2023 (5)

Workshop – Umělá inteligence

Jak fungují algoritmy, co vše dnes umí umělá inteligence a jak ji kreativně použít? To a mnohem víc se hravou formou dozvěděli žáci na tomto workshopu. Jak AI mění pohled na autorství? Jaká jsou rizika a jejího používání? Jaké vyvstávají etické otázky? Generované obrazy a texty, digitální avataři, virtuální asistenti, překladače...  To je jen pár příkladů využití kreativního potenciálu umělé inteligence. Pomocí her a aplikací se žáci dozvěděli, jak nám umělá inteligence vybírá cílenou reklamu, film či hudbu, jak je využívána v běžném životě a mnoho dalšího.

 

projektove dny 2023 (6)

Gravírování

Žáci se seznámili s obsluhou gravírovacího stroje, naučili se, jaké parametry je vhodné nastavit, jak se liší nastavení podle zvoleného materiálu, aby výsledný produkt vypadal podle jejich představ. Své znalosti pak mohly použít např. ke tvorbě šperků, drobných reklamních předmětů, přívěšků apod.

 

projektove dny 2023 (7)

Autorská ilustrovaná kniha

Hlavní téma tohoto workshopu byla ilustrace. Žáci se dozvěděli nejen, jací jsou významní tvůrci ilustrace, ale i jak jednoduše vytvořit vlastní autorskou knihu. Pomocí šablonového tisku, tupování houbičkou, kresby vznikla krásná díla.

 

projektove dny 2023 (1)

Workshop focení v pražském profesionálním fotoateliéru

Skupina našich žáků si v pražském profesionálním fotoateliéru vyzkoušela, jaké je focení z pohledu fotografa i modelu. Žáci měli možnost vyzkoušet, jak naaranžovat scénu, instruovat model, nastavit světla a techniku. Součástí dvoudenního workshopu byla i návštěva galerie moderního umění DOX.

 

projektove dny 2023 (15)

Exkurze Putování za Santinim a barokní krajinou a Barokní perly severního Plzeňska

Během projektových dnů proběhly také dvě exkurze zaměřené na západočeské barokní památky spojené s postavou významného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Letos je to již 300 let, co tento představitel jedinečného stylu barokní gotiky zemřel. V rámci exkurzí naši žáci navštívili klášter Kladruby u Stříbra, kapli sv. Václava a Vojtěcha v Ostrově u Stříbra, Mariánskou Týnici a klášter Plasy.

 

projektove dny 2023 (8)

Sand animation

Že k animování stačí trocha písku si vyzkoušeli žáci na workshopu Sand animation. Postup je velmi jednoduchý – písek se nanáší na podsvětlené sklo, pohybuje se s ním a postupně se fotí jednotlivé snímky. Po složení snímků za sebe vznikne animace. Zda písek obarvíte, použijete jemný, hrubý, nebo třeba mouku či rýži už záleží jen na vaší fantazii.

 

projektove dny 2023 (4)

Jak se bránit – dopoledne s lektory klubu Systema

Instruktoři klubu Systema ukázali našim žákům naučit své tělo reagovat, uhýbat, jak pracovat s dechem, jak reagovat při napadení různými typy zbraní a mnoho dalšího. Žáci si vyzkoušeli také nácvik průpravných cvičení, která lze aplikovat v reálném kontaktu s nebezpečím v běžném životě (např. v prostoru temných zákoutí domovních schodů).

 

projektove dny 2023 (9)

Jazyková zkouška nanečisto

Ve spolupráci s jazykovou školou Eufrat jsme pro naše žáky zorganizovali jazykové zkoušky nanečisto (úroveň B1 a B2). Žáci si mohli vyzkoušet své znalosti na různých typech otázek i poslechu. Dle výsledků se mohou rozhodnout, zda na podzim absolvují mezinárodní zkoušku, na základě které získají certifikát s celoživotní platností. Zkouška jim může ulehčit maturitu z anglického jazyka nebo pomoci získat lepší zaměstnání.

 

projektove dny 2023 (22)

Exkurze ČNB

19. 4. se žáci 3. CR a 2. CR zúčastnili exkurze do ČNB, cílem které bylo poznat novou expozici Za měnou. Tato expozice vysvětluje fungování České národní banky – co vše tato banka dělá, aby v naší zemi dosáhla cenové a finanční stability a zajistila plynulost peněžního oběhu. Rovněž se žáci dozvěděli o nástrojích měnové politiky a o dohledu nad finančním trhem. Všechny činnosti ČNB zde byly představeny velmi srozumitelně a interaktivně. Žáci si během výkladu ověřovali a doplňovali své znalosti z předmětu Ekonomika.

 

projektove dny 2023 (11)

Nets and webs – grafické techniky

Co dokáže trocha barev, otisků, struktur a náhody si mohli žáci vyzkoušet na workshopu zaměřeném na experimentování s grafickými technikami. Pomocí linorytu, vytírání barvy, skvrn, otisků, textilií, vrstvení matric i kapek ředidla, vytvořili jedinečnou galerii černobílých a barevných tisků.

 

projektove dny 2023 (12)

Termotransfer

Jak přenést svůj návrh na tričko, tašku či jiný textil? To se naučili žáci na workshopu o termotransferu. Pomocí vektorové grafiky vytvořili svůj návrh, který pomocí plotru vyřezali do fólie a zažehlili na textil. I přes technické potíže se každý na konci workshopu mohl pyšnit svým originálním kusem oblečení či doplňkem.

 

projektove dny 2023 (13)

Dárkové balení

Hezký zabalený dárek udělá radost hned dvakrát – jednou při předávání, podruhé při rozbalení. Účastníci kurzu si pod vedením zkušené lektorky vyzkoušeli aktuální trendy v balení různorodých dárků.

 

projektove dny 2023 (14)

Instalace objektů v prostorách schodiště hlavní budovy školy

Žáci si měli za úkol vymyslet instalaci ve velmi netradičním a rozměrném prostoru schodiště v hlavní budově školy. Společně s učiteli vymysleli koncept na téma loupež, která sahá od přízemí do nejvyššího patra. Dva maskovaní zločinci se spouštějí mezi laserovými paprsky a snaží se ukrást drahý diamant. Jako z akčního filmu vypadalo i natahování laserových paprsků – žáci si házeli klubíčko vlny, což chtělo postřeh i přesnou mušku. Bylo také potřeba vymyslet závěsný systém pro zavěšení postav.

 

projektove dny 2023 (21)

Hildprandtové a jejich osudy – exkurze na zámek v Blatné

Zámek Blatná obklopuje voda a rozlehlý park, ve kterém můžete potkat daňky, pávy a i lamy. Naši žáci absolvovali prohlídkový okruh zaměřený na majitele zámku, rod Hildprantů, a jejich osudy. Ač počasí výletu úplně nepřálo, návštěva místní kavárny zvedla náladu žákům i pedagogickému dohledu.

 

projektove dny 2023 (16)

Po stopách 20. století v Západočeském muzeu v Plzni

Edukační interaktivní program v Západočeském muzeu v Plzni našim žákům přiblížil dějiny 20. století. Zaměřoval se hlavně na principy dvou totalitních režimů – nacismus a komunismus.

 

projektove dny 2023 (19)

Aranžéři – Kresba, háčkování a šití

Také aranžéři si během projektových dnů odpočinuli od odborného výcviku. Třetí ročník se zdokonaloval v technice kresby a malby, druhý ročník si zkoušel háčkování podsedáku a šití ubrousku s psaníčkovými rohy na šicím stroji.

 

projektove dny 2023 (20)

Plzeňské řeky

Tato přírodovědně historická vycházka v centru Plzně prostřednictvím her a zážitkových aktivit seznámila naše žáky s proměnami říčního toku a jeho okolí, způsoby hospodaření v krajině a jejich dopadu na funkci řeky. Dozvěděli se, jaký význam mívala řeka pro lidi dříve, a jak se na ni díváme dnes. Ukázali si také schopnost krajiny zadržovat vodu v souvislosti s povodněmi. Součástí vycházky byla návštěva promítání filmů z festivalu Ekofilm.

 

projektove dny 2023 (23)

Mikroplenér

Ač počasí kreslení venku úplně nepřálo, vyrazila skupinka našich žáků na mikroplenér do ulic Plzně. Stránky skicáků zaplnili nejen kresby městské krajiny, ale i figurální studie.