Ve dnech 18. a 19. dubna proběhly na naší škole projektové dny, na které si předmětové komise přichystaly mnoho zajímavých akcí.
Hororové dny v Domaslavi
Jak zkrotit audiovizuální techniku, vybrat správný úhel pro kameru, připravit scénu, kostýmy i líčení si vyzkoušeli žáci na workshopu v Domaslavi. Ze záběrů vznikne krátký hororový film inspirovaný dílem J. Švankmajera.
Latinské tance
Jak se tančí Bachata a Salsa ukázala našim žákům profesionální lektorka Jana Kučerová z tanečního studia „Tanec v Plzni“. Dvoudenní kurz ukázal, že naučit se kroky sice nemusí být jednoduché, ale že tanec je zábava i skvělé cvičení.
Sportovní den ve Škodalandu
Žáci, kteří mají rádi pohyb, měli možnost vyrazit s našimi pedagogy do Škodalandu. K dispozici byla různorodá hřiště, dráhy na minigolf i kolečkové brusle a mnoho dalšího.
Burn Fighters
O tom, jaký je život s popáleninami a jizvami, vyprávěla jedna ze zakladatelek projektu Burn Fighters. Martina, které bylo 25, když utrpěla popáleniny na 30 % těla se dodnes potýká s následky. Poutavá přednáška se silným příběhem byla zaměřená také na to, jak reagovat, když se v našem okolí někdo popálí, jak ošetřit popáleninu podle závažnosti i podle toho, co ji způsobilo.
Workshop – Umělá inteligence
Jak fungují algoritmy, co vše dnes umí umělá inteligence a jak ji kreativně použít? To a mnohem víc se hravou formou dozvěděli žáci na tomto workshopu. Jak AI mění pohled na autorství? Jaká jsou rizika a jejího používání? Jaké vyvstávají etické otázky? Generované obrazy a texty, digitální avataři, virtuální asistenti, překladače... To je jen pár příkladů využití kreativního potenciálu umělé inteligence. Pomocí her a aplikací se žáci dozvěděli, jak nám umělá inteligence vybírá cílenou reklamu, film či hudbu, jak je využívána v běžném životě a mnoho dalšího.
Gravírování
Žáci se seznámili s obsluhou gravírovacího stroje, naučili se, jaké parametry je vhodné nastavit, jak se liší nastavení podle zvoleného materiálu, aby výsledný produkt vypadal podle jejich představ. Své znalosti pak mohly použít např. ke tvorbě šperků, drobných reklamních předmětů, přívěšků apod.
Autorská ilustrovaná kniha
Hlavní téma tohoto workshopu byla ilustrace. Žáci se dozvěděli nejen, jací jsou významní tvůrci ilustrace, ale i jak jednoduše vytvořit vlastní autorskou knihu. Pomocí šablonového tisku, tupování houbičkou, kresby vznikla krásná díla.
Workshop focení v pražském profesionálním fotoateliéru
Skupina našich žáků si v pražském profesionálním fotoateliéru vyzkoušela, jaké je focení z pohledu fotografa i modelu. Žáci měli možnost vyzkoušet, jak naaranžovat scénu, instruovat model, nastavit světla a techniku. Součástí dvoudenního workshopu byla i návštěva galerie moderního umění DOX.
Exkurze Putování za Santinim a barokní krajinou a Barokní perly severního Plzeňska
Během projektových dnů proběhly také dvě exkurze zaměřené na západočeské barokní památky spojené s postavou významného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Letos je to již 300 let, co tento představitel jedinečného stylu barokní gotiky zemřel. V rámci exkurzí naši žáci navštívili klášter Kladruby u Stříbra, kapli sv. Václava a Vojtěcha v Ostrově u Stříbra, Mariánskou Týnici a klášter Plasy.
Sand animation
Že k animování stačí trocha písku si vyzkoušeli žáci na workshopu Sand animation. Postup je velmi jednoduchý – písek se nanáší na podsvětlené sklo, pohybuje se s ním a postupně se fotí jednotlivé snímky. Po složení snímků za sebe vznikne animace. Zda písek obarvíte, použijete jemný, hrubý, nebo třeba mouku či rýži už záleží jen na vaší fantazii.
Jak se bránit – dopoledne s lektory klubu Systema
Instruktoři klubu Systema ukázali našim žákům naučit své tělo reagovat, uhýbat, jak pracovat s dechem, jak reagovat při napadení různými typy zbraní a mnoho dalšího. Žáci si vyzkoušeli také nácvik průpravných cvičení, která lze aplikovat v reálném kontaktu s nebezpečím v běžném životě (např. v prostoru temných zákoutí domovních schodů).
Jazyková zkouška nanečisto
Ve spolupráci s jazykovou školou Eufrat jsme pro naše žáky zorganizovali jazykové zkoušky nanečisto (úroveň B1 a B2). Žáci si mohli vyzkoušet své znalosti na různých typech otázek i poslechu. Dle výsledků se mohou rozhodnout, zda na podzim absolvují mezinárodní zkoušku, na základě které získají certifikát s celoživotní platností. Zkouška jim může ulehčit maturitu z anglického jazyka nebo pomoci získat lepší zaměstnání.
Exkurze ČNB
19. 4. se žáci 3. CR a 2. CR zúčastnili exkurze do ČNB, cílem které bylo poznat novou expozici Za měnou. Tato expozice vysvětluje fungování České národní banky – co vše tato banka dělá, aby v naší zemi dosáhla cenové a finanční stability a zajistila plynulost peněžního oběhu. Rovněž se žáci dozvěděli o nástrojích měnové politiky a o dohledu nad finančním trhem. Všechny činnosti ČNB zde byly představeny velmi srozumitelně a interaktivně. Žáci si během výkladu ověřovali a doplňovali své znalosti z předmětu Ekonomika.
Nets and webs – grafické techniky
Co dokáže trocha barev, otisků, struktur a náhody si mohli žáci vyzkoušet na workshopu zaměřeném na experimentování s grafickými technikami. Pomocí linorytu, vytírání barvy, skvrn, otisků, textilií, vrstvení matric i kapek ředidla, vytvořili jedinečnou galerii černobílých a barevných tisků.
Termotransfer
Jak přenést svůj návrh na tričko, tašku či jiný textil? To se naučili žáci na workshopu o termotransferu. Pomocí vektorové grafiky vytvořili svůj návrh, který pomocí plotru vyřezali do fólie a zažehlili na textil. I přes technické potíže se každý na konci workshopu mohl pyšnit svým originálním kusem oblečení či doplňkem.
Dárkové balení
Hezký zabalený dárek udělá radost hned dvakrát – jednou při předávání, podruhé při rozbalení. Účastníci kurzu si pod vedením zkušené lektorky vyzkoušeli aktuální trendy v balení různorodých dárků.
Instalace objektů v prostorách schodiště hlavní budovy školy
Žáci si měli za úkol vymyslet instalaci ve velmi netradičním a rozměrném prostoru schodiště v hlavní budově školy. Společně s učiteli vymysleli koncept na téma loupež, která sahá od přízemí do nejvyššího patra. Dva maskovaní zločinci se spouštějí mezi laserovými paprsky a snaží se ukrást drahý diamant. Jako z akčního filmu vypadalo i natahování laserových paprsků – žáci si házeli klubíčko vlny, což chtělo postřeh i přesnou mušku. Bylo také potřeba vymyslet závěsný systém pro zavěšení postav.
Hildprandtové a jejich osudy – exkurze na zámek v Blatné
Zámek Blatná obklopuje voda a rozlehlý park, ve kterém můžete potkat daňky, pávy a i lamy. Naši žáci absolvovali prohlídkový okruh zaměřený na majitele zámku, rod Hildprantů, a jejich osudy. Ač počasí výletu úplně nepřálo, návštěva místní kavárny zvedla náladu žákům i pedagogickému dohledu.
Po stopách 20. století v Západočeském muzeu v Plzni
Edukační interaktivní program v Západočeském muzeu v Plzni našim žákům přiblížil dějiny 20. století. Zaměřoval se hlavně na principy dvou totalitních režimů – nacismus a komunismus.
Aranžéři – Kresba, háčkování a šití
Také aranžéři si během projektových dnů odpočinuli od odborného výcviku. Třetí ročník se zdokonaloval v technice kresby a malby, druhý ročník si zkoušel háčkování podsedáku a šití ubrousku s psaníčkovými rohy na šicím stroji.
Plzeňské řeky
Tato přírodovědně historická vycházka v centru Plzně prostřednictvím her a zážitkových aktivit seznámila naše žáky s proměnami říčního toku a jeho okolí, způsoby hospodaření v krajině a jejich dopadu na funkci řeky. Dozvěděli se, jaký význam mívala řeka pro lidi dříve, a jak se na ni díváme dnes. Ukázali si také schopnost krajiny zadržovat vodu v souvislosti s povodněmi. Součástí vycházky byla návštěva promítání filmů z festivalu Ekofilm.
Mikroplenér
Ač počasí kreslení venku úplně nepřálo, vyrazila skupinka našich žáků na mikroplenér do ulic Plzně. Stránky skicáků zaplnili nejen kresby městské krajiny, ale i figurální studie.